Back to top

SFS Annual Meeting

AGENDA (2018)

<< Back to Agenda
Sunday  |   Monday  |   Tuesday  |   Wednesday  |   Thursday  |   View All

Presentation Search


Sunday, May 20, 2018

TIME SESSION
07:00 - 09:00
SFS Finance Committee Meeting
[312AB]
07:00 - 18:00
Parent Place
[331 C]
09:00 - 17:00
SFS Board of Directors Meeting
[312AB]
Workshop 1 - Larvae of the North American Trichoptera
[310 A]
Workshop 2 - Fundamentals of Spacial Data Access and Analysis in R
[310 B]
09:00 - 18:00
Stream Resiliency Research Coordination Network (RCN)
[420 A]
INSTARS Orientation
[420 B]
10:00 - 14:00
SRC Workshop - Belle Isle Clean-up and Aquarium Visit
[Offsite]
11:00 - 18:00
Exhibit Set Up
[Grand Riverview Ballroom A]
13:00 - 16:00
Workshop 3 - Putting Your Science "In the Room"
[330 A]
13:00 - 18:00
Bob's Beer Tour
[Offsite]
16:00 - 22:00
Registration Open
[Grand Riverview Ballroom A]
17:00 - 18:00
Dinner on your own
18:00 - 20:00
Exhibits Open
[Grand Riverview Ballroom A]
18:00 - 23:00
Welcome Mixer
[Grand Riverview Ballroom A]
19:00 - 22:00
SFS Meeting Opening Session: Awards
[Grand Riverview Ballroom B]

Monday, May 21, 2018

TIME SESSION
07:00 - 09:00
FWS Editorial Board Committee Breakfast - Crowne Plaza, Windsor A
[Crowne Plaza]
08:00 - 11:00
Morning Coffee
08:00 - 19:00
Parent Place
[331 C]
08:00 - 23:00
Registration
[Grand Riverview Ballroom A]
09:00 - 10:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S28: Reframing the Science of Urbanized Headwater Streams

Moderator: Jake Hosen
S20: Emerging Approaches to Modeling Population and Community Dynamics in Fresh Waters

Moderator: Jonathan Tonkin
S11: At the Confluence of Freshwater Science and the Humanities

Moderator: Judy Li
S27: Green meets Brown: Ecological Significance of Interacting Autotrophy and Heterotrophy in Freshwaters

Moderator: Halvor Halvorson
S21: Navigating between Ecosystem Structure and Functioning in Research and Management

Moderator: Gea van de Lee
C10: Biogeochemistry

Moderator: Amy Burgin
C17: Bioassessment

Moderator: Ben Jessup
C14: Hydroecology

Moderator: Ayesha Sharon Burdett
C25: Food Webs

Moderator: Caryn Vaughn
S08: Re-eutrophication of Lake Erie: Causes, consequences, and possible solutions

Moderator: Laura Johnson
S15: Crossing boundaries: watershed-tributary-lake exchanges in the Great Lakes region

Moderator: Peter McIntyre
09:00 - 12:00
TCP Test Session 1
[313AB]
10:30 - 11:00
Break
11:00 - 12:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S28: Reframing the Science of Urbanized Headwater Streams

Moderator: Matteo Scoggins
S20: Emerging Approaches to Modeling Population and Community Dynamics in Fresh Waters

Moderator: Alberti Ruhi
S11: At the Confluence of Freshwater Science and the Humanities

Moderator: Ann Rosenthal
S27: Green meets Brown: Ecological Significance of Interacting Autotrophy and Heterotrophy in Freshwaters

Moderator: Kevin Kuehn
S21: Navigating between Ecosystem Structure and Functioning in Research and Management

Moderator: Gea van de Lee
C10: Biogeochemistry

Moderator: John Quinn
C17: Bioassessment

Moderator: Kate Macneale
C14: Hydroecology

Moderator: Song Qian
C25: Food Webs

Moderator: Thomas Parr
S08: Re-eutrophication of Lake Erie: Causes, consequences, and possible solutions

Moderator: Lauren Kinsman-Costello
S15: Crossing boundaries: watershed-tributary-lake exchanges in the Great Lakes region

Moderator: Matthew Cooper
12:30 - 14:00
SFS SRC Student Lunch Meeting (360 Ambassador)
Lunch on your own
SFS Committees-Lunch Meeting (260 Portside)
13:00 - 16:00
TCP Test Session 2
[313AB]
14:00 - 15:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S28: Reframing the Science of Urbanized Headwater Streams

Moderator: Rebecca Hale
S20:Emerging Approaches to Modeling Population and Community Dynamics in Fresh Waters

Moderator: Jonathan Tonkin
C21: Communicating Science

Moderator: Ralph Ogden
S03: Death and Decomposition in Aquatic Ecosystems

Moderator: Eric Benbow
C04: Microbial Ecology

Moderator: Lee Stanish
C10: Biogeochemistry

Moderator: Maury Valett
C05: Unionid Ecology

Moderator: David Zanatta
C14: Hydroecology

Moderator: Ben Abbott
C06: Large River Ecology

Moderator: Alexander Reisinger
S08: Re-eutrophication of Lake Erie: Causes, consequences, and possible solutions

Moderator: Silvia Newell
S14: Crossing Brook Trout Boundaries: Interdisciplinary Approaches to Salvelinus fontinalis Research, Management, and Outreach

Moderator: Emma Lundberg
15:30 - 16:00
Coffee Break
16:00 - 17:00
TCC Meeting
[313AB]
Keynote: Dr. Pete McIntyre
'FISH FOR THOUGHT: BUILDING AWARENESS OF THE WORLD’S FRESHWATER FISHERIES'
Pete McIntyre
[Grand Riverview Ballroom B]
17:00 - 19:30
Dinner on your own
17:15 - 19:00
SRC Student/Mentor Mixer
[Atrium]
19:30 - 22:00
Inclusivity Mixer - Anchor Bar
[Offsite]
19:30 - 22:15
Rivers & Cultures: An Evening of Performance and Film
[Grand Riverview Ballroom B]

Tuesday, May 22, 2018

TIME SESSION
07:00 - 09:00
Pub Com Meeting - Crowne Plaza, Pontchartrain Room
[Crowne Plaza]
08:00 - 11:00
Morning Coffee
08:00 - 19:00
Parent Place
[331 C]
08:00 - 19:00
Registration
[Grand Riverview Ballroom A]
09:00 - 10:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S13: Ecoacoustic methods for continuous freshwater monitoring

Moderator: Simon Linke
S22: Transcending Aquatic-terrestrial Boundaries: Ecology, Conservation and Management of Temporary Freshwaters

Moderator: Ross Vander Vorste
S24: Advancing Freshwater Science: A Discussion with the National Science Foundation

Moderator: Tom Turner
S03: Death and Decomposition in Aquatic Ecosystems

Moderator: Gary Lamberti
S23: The Evolving Science Supporting Biological Assessments and Criteria

Moderator: Lester Yuan
C10: Biogeochemistry

Moderator: Martha Dee
C20: Climate Change

Moderator: Kevin Simon
C22: Disturbance

Moderator: Christopher Patrick
C11: Community Ecology

Moderator: Sophia Bonjour
S18: Aquatic Biodiversity Surveillance Using Environmental Genomics

Moderator: Erik Pilgrim
S19: Aquatic Invasive Species in the Laurentian Great Lakes Region Organizers

Moderator: Scott Tiegs
10:30 - 11:00
Break
11:00 - 12:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S01: Dams, big data, and meta-analyses

Moderator: Erin Abernethy
S22: Transcending Aquatic-terrestrial Boundaries: Ecology, Conservation and Management of Temporary Freshwaters

Moderator: R Stubbington
C28: Land-Water Interfaces

Moderator: Robert Stelzer
S16: Ecological Stoichiometry as a Bridge Across Disciplinary Boundaries in Freshwater Science

Moderator: Eric Moody
S23: The Evolving Science Supporting Biological Assessments and Criteria

Moderator: Lester Yuan
C10: Biogeochemistry

Moderator: Stephanie Robson
C20: Climate Change

Moderator: Eric Larson
C22: Disturbance

Moderator: Janet Hsiao
C11: Community Ecology

Moderator: Tracy Popejoy
S18: Aquatic Biodiversity Surveillance Using Environmental Genomics

Moderator: Erik Pilgrim
S19: Aquatic Invasive Species in the Laurentian Great Lakes Region Organizers

Moderator: Jeremy Geist
12:30 - 14:00
SFS Membership Business Lunch
14:00 - 15:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S01: Dams, big data, and meta-analyses

Moderator: Jonathan Tonkin
S22: Transcending Aquatic-terrestrial Boundaries: Ecology, Conservation and Management of Temporary Freshwaters

Moderator: Dan Allen
C28: Land-Water Interfaces

Moderator: Peter Levi
S16: Ecological Stoichiometry as a Bridge Across Disciplinary Boundaries in Freshwater Science

Moderator: K MacNeill
S23: The Evolving Science Supporting Biological Assessments and Criteria

Moderator: Susan Jackson
C10: Biogeochemistry

Moderator: Amber Ulseth
C20: Climate Change

Moderator: Avril Horne
C16: Restoration Ecology

Moderator: Sarah Roley
C11: Community Ecology

Moderator: Garrett Hopper
S18: Aquatic Biodiversity Surveillance Using Environmental Genomics

Moderator: Aaron Maloy
C09: Wetland Ecology

Moderator: Katherine O'Reilly
15:30 - 16:00
Coffee Break
16:00 - 17:00
Keynote: Dr. Ellen Wohl
'RIVER CORRIDOR SCIENCE AND SOCIETY'
Ellen Wohl
[Grand Riverview Ballroom B]
17:00 - 18:00
Latin American Chapter Meeting
[313AB]
17:00 - 18:30
Inclusivity Workshop
[330 B]
17:00 - 19:30
PUI Mixer - Grand Trunk Pub
[Offsite]
17:30 - 19:30
Dinner on your own
18:30 - 19:30
SFS Endowment Reception - Crowne Plaza, Top of the Pontch
[Crowne Plaza]
19:30 - 20:30
Pam Silver Reception
[Ballroom Prefunction Area]
19:30 - 22:30
SFS Mixer - Live Auction
[Grand Riverview Ballroom A]

Wednesday, May 23, 2018

TIME SESSION
07:00 - 08:00
Riverfront Sunrise Yoga Session (TERRACE)
[Grand Riverview Ballroom A]
07:00 - 09:00
Public Information and Publicity Committee Breakfast
[312AB]
08:00 - 11:00
Morning Coffee
08:00 - 13:00
Taxonomy Fair Set up
[Grand Riverview Ballroom A]
08:00 - 16:00
Registration
[Grand Riverview Ballroom A]
08:00 - 16:00
Parent Place
[331 C]
09:00 - 10:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
C08: Urban Ecology

Moderator: Carla Lee Atkinson
S25: Effects of Multi-stressors in Stream Ecology Across Regional Landscapes and Mesocosm Studies

Moderator: Ian Waite
C02: Fish and Other Aquatic Vertebrates

Moderator: Keith Gido
S30: Environmental and Ecological Roles of Dissolved Organic Matter in Freshwater Ecosystem

Moderator: Helong Jiang
S07: Landscape Influences on Freshwater Habitats and Biological Assemblages

Moderator: Lizhu Wang
C01: Algae

Moderator: Paula Furey
C20: Climate Change

Moderator: Erin R. Hotchkiss
C13: Ecotoxicology

Moderator: Gale Beaubien
C18: Biodiversity

Moderator: Tiffany Schriever
S02: The Great Lakes Restoration Initiative: Interdisciplinary Approaches to Assessing Beneficial Use Impairments in Areas of Concern

Moderator: Barry Baldigo
C09: Wetland Ecology

Moderator: Adam Yates
10:30 - 11:00
Break
11:00 - 12:00
Keynote: Dr. John Hartig
'NAVIGATING BOUNDARIES IN BUILDING NORTH AMERICA’S ONLY INTERNATIONAL WILDLIFE REFUGE'
John Hartig
[Grand Riverview Ballroom B]
12:00 - 13:30
Lunch on your own
12:00 - 13:30
SFS 2019 Planning Committee Mtg.
[312AB]
Journal Boot Camp (lunch)
[313AB]
12:00 - 14:00
River Walk Tour with John Hartig
[Offsite]
13:30 - 13:30
Silent Auction Closes
[Grand Riverview Ballroom A]
13:30 - 16:00
Poster Session and Taxonomy Fair
[Grand Riverview Ballroom A]
16:00 - 17:00
Chapter Information Session
[313AB]
16:30 - 18:00
Fun Run
[Offsite]
17:30 - 19:30
Early Career Mixer - Anchor Bar
[Offsite]
19:30 - 22:00
Offsite Social Event - Detroit Princess Riverboat
[Offsite]
Jam Session on riverboat
[Offsite]

Thursday, May 24, 2018

TIME SESSION
07:30 - 09:00
New Board of Directors Breakfast
[312AB]
08:00 - 11:00
Morning Coffee
08:00 - 17:00
Parent Place
[331 C]
08:00 - 17:00
Registration
[Grand Riverview Ballroom A]
Silent Auction Pickup
[Grand Riverview Ballroom A]
Poster tear down by presenters
[Grand Riverview Ballroom A]
09:00 - 10:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
C08: Urban Ecology

Moderator: Ryan S. King
S09: Spatial aspects of freshwater ecology: understanding, managing, predicting

Moderator: Mathias Kuemmerlen
S29: Scholarship of Teaching and Learning in Freshwater Science

Moderator: Kaleb Heinrich
S04: Expanding regulatory frameworks to include detrital responses in streams

Moderator: Sally Entrekin
S07: Landscape Influences on Freshwater Habitats and Biological Assemblages

Moderator: Dana Infante
C27: Landuse and Non-Point Source Impacts

Moderator: David Manning
C26: Invasive Species

Moderator: Darrin Hunt
C13: Ecotoxicology

Moderator: Michael Griffith
C03: Invertebrates

Moderator: Sarah Whorley
S12: Status and Trends in Arctic Freshwater Biodiversity Across the Circumpolar Region

Moderator: Jennifer Lento
S05: Damming the Amazon – hydropower proliferation in the world's largest river system

Moderator: Andrea Carolina Encalada
10:30 - 11:00
Break
11:00 - 12:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S10: Land-water boundaries: towards harmonizing hydrological and biogeochemical concepts in riparian zones across ecoregions

Moderator: Gilles Pinay
S09: Spatial aspects of freshwater ecology: understanding, managing, predicting

Moderator: Mathias Kuemmerlen
S29: Scholarship of Teaching and Learning in Freshwater Science

Moderator: Kaleb Heinrich
S06: Social-Ecological Systems and Ecosystem Services

Moderator: Krista Capps
S26: Ecological Perspectives on the Movement and Transformation of Anthropogenic Materials in Freshwaters

Moderator: Timothy Hoellein
C27: Landuse and Non-Point Source Impacts

Moderator: Petra Kranzfelder
C26: Invasive Species

Moderator: Geoffrey Poole
C31: Organic Matter Processing

Moderator: Natalie Griffiths
C03: Invertebrates

Moderator: Susan Washko
C35: Systematics and Taxonomy

Moderator: Ryan Hill
S05: Damming the Amazon – hydropower proliferation in the world's largest river system

Moderator: Alex Flecker
11:00 - 17:00
EXHIBT TEAR DOWN
[Grand Riverview Ballroom A]
12:30 - 14:00
Lunch on your own
Early Career Lunch Workshop
[313AB]
14:00 - 15:30
310 A 310 B 320 321 330 A 330 B 410 A 410 B 420 A 420 B 430 B
S10: Land-water boundaries: towards harmonizing hydrological and biogeochemical concepts in riparian zones across ecoregions

Moderator: Jose Ledesma
S09: Spatial aspects of freshwater ecology: understanding, managing, predicting

Moderator: Mathias Kuemmerlen
S29: Scholarship of Teaching and Learning in Freshwater Science

Moderator: Kaleb Heinrich
S06: Social-Ecological Systems and Ecosystem Services

Moderator: Krista Capps
S26: Ecological Perspectives on the Movement and Transformation of Anthropogenic Materials in Freshwaters

Moderator: Rae McNeish
C27: Landuse and Non-Point Source Impacts

Moderator: Stefanie Kroll
C30: Molecular Ecology

Moderator: Lori Tolley-Jordan
C12: Conservation Ecology

Moderator: Jessica N. Fulgoni
C03: Invertebrates

Moderator: Amy Rosemond
C15: Population Ecology

Moderator: Checo Colon-Gaud
C24: Eutrophication

Moderator: Chelsea Clifford
15:30 - 16:00
Coffee Break
16:00 - 17:00
Keynote: Dr. Rebecca Lave
'BRIDGING THE GAP: INTEGRATING CRITICAL SOCIAL AND PHYSICAL SCIENCE IN THE STUDY OF STREAMS'
Rebecca Lave
[Grand Riverview Ballroom B]
17:00 - 19:00
Closing Mixer
[Grand Riverview Ballroom A]
19:00 - 22:00
Dinner on your own